کتابچه برند یا برند بوک در واقع، تشریح استانداردهای هویت سازمانی، دستورالعمل انتشار و دستورالعمل‌های درج در رسانه های چاپی و الکترونیکی مربوط به یک برند است.

بسیاری از شرکتهای بین المللی برای برندهای خود برندبوک تهیه و نگهداری می کنند اما با مراجعه به برخی از سازمانهای دولتی و خصوصی در ایران متوجه می شویم که بسیاری از برندهای مطرح ایرانی دارای برندبوک نیستند. برندبوک یا کتابچه برند (Brandbook)  سندی است شامل عناصر برند (Brand Elements) که استانداردها و خطوط راهنمای کلی (Guidelines) مربوط به برند را بیان می کند.

متداول ترین مواردی که باید در این سند شرح داده شوند:

تاریخچه برند ، واژه شناسی برند ، ویژگی های گرافیکی و بصری ، بایدها و نبایدها ، تگ لاین برند ، سبد محصولات برند

بنا بر مقتضیات و مصالح سازمانی ممکن است بعضی از بخشهای گفته شده در بالا از این سند حذف شوند و یا شاید در صورت محرمانه نبودن اطلاعات بخشهای دیگری از قبیل چشم انداز، ماموریت، ارزشها، اهداف، استراتژی ها، بازار هدف و جایگاه برند نیز در این سند شرح داده شوند.

برندبوک همانند هر سند دیگری در سازمان نیازمند ارزیابی و تعدیل به صورت دوره ای است. محتوا و میزان ورود به جزئیات نیز بستگی به ضرورت های سازمانی دارد. به طور کلی هرچه این سند دقیق تر تدوین و اجرا شود تصویر منسجم تری از برند در ذهن مشتریان نقش خواهد بست اما بهتر است از ورود به جزئیات غیر ضروری به خصوص مواردی که در بازه های زمانی کوتاه تغییر می یابند اجتناب شود.

تهیه کتابچه برند یا برند بوک از توان شرکت‌های تبلیغاتی و طراحی در بسیاری مواقع خارج است و بایستی با مشاوره تیم‌های مجرب و کارشناسان مدیریت بازاریابی صورت پذیرد.

کتابچه برند دارای کاربردهای متفاوتی در شرکت های بزرگ و متوسط است. به عنوان مثال برخی شرکت های بین المللی از آن در جهت حفظ و حفاظت از قوانین برند در تدوین تیزر شرکت های تبلیغاتی استفاده می کنند. برخی دیگر از شرکت ها از برند بوک به عنوان یک منشور که همه اجزای برند را در آن جای داده اند استفاده می کنند. همچنین برند بوک برای شرکت هایی که دارای مدیران با تفکر استراتژیک هستند و بر روی جنبه های بصری برند شان ، حساسیت ویژه ای دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.


طراحی برند بوک یزد استیل توسط بوتیک خلاقیت ژاهواز کمپین تبلیغاتی شرکت یزد استیل بیشتر بدانید: